Lees voor
Zoek
Home > Kerkelijk Centrum > Wijknieuws 2026 nr. 1

02-02-2026

Wijknieuws 2026 nr. 1

Week van Gebed
De kalender is bij voorbaat al gevuld met thema’s die onze aandacht vragen. Vandaag is het ‘de dag van…’ Dat kan dan van alles zijn: meester- en juffendag, mantelzorg en armoede. In de kerk krijgen we steeds meer ‘zondagen van…’ Heel goed dat thema’s onder onze aandacht worden gebracht en dat ze wellicht ook nog extra worden uitgediept, met alle complexiteit van dien. Zondag van de Lijdende Kerk, Michazondag, Kerkbalans etc. Nu is er één activiteit die zelfs omlijst wordt van twee zondagen: de Week van gebed. Heel Bijbels eigenlijk om er een 8-daagse van te maken. Dat is pas echt een week, zonder gesjoemel. We zouden ook die week een ‘week van armoede’ kunnen noemen. Want samen bidden is niet onze sterkste kant. Of ‘week van verdeeldheid’, omdat het thema van de eenheid van de kerken zeker geen prioriteit heeft. 18 tot 25 januari zijn er allerlei gelegenheden tot en met een afsluitende vesper toe, om aan te haken bij de Week van Gebed. Hoe dan ook: laten we alle 52 weken van 2026 weken van gebed laten zijn, dan leven we des te opmerkzamer wanneer we iets van het werk van God gewaar kunnen worden.

Verkondiging
Op 11 januari stond een ruilbeurt met de Gereformeerde Kerk op de agenda, die opnieuw geen doorgang kon vinden. Nu kwam er een andere ruiloptie beschikbaar. Ds Leon Koopman, die sinds vorig jaar predikant is in de Voorhof (CGK) wilde ook graag kennis maken met het KC. Wellicht kunnen we als kerken (ook samen met bijvoorbeeld de NGK aan de overkant van het KC) elkaar versterken. 18 januari gaat ds M. de Jager voor en begint de Week van Gebed, die de week erna op 25 januari wordt afgesloten. 

Pastoraat
Ank van Nijman-Bos mocht tot haar verwondering en dankbaarheid op 24 december thuiskomen uit het ziekenhuis. Ze heeft een lange weg te gaan, maar er is dankbaarheid bij haar en bij Rob, dat dit wel een weg van perspectief is. We bedenken dat er verschillende gemeenteleden zijn die door behandelingen heengaan of met (chronische) ziekte te maken hebben. Laten we ook aan hen denken, die we al langere tijd missen in de zichtbare gemeente. Ze maken misschien wel meest bewust deel uit van de gemeente en lijden ook zelf aan hun onzichtbaarheid.

Jubileum Hilde en Tijmen
Op 23 januari is het niet de trouwdag van Hilde en Tijmen Worrel-van der Weide, maar wel een mooie markeringsdatum die we graag positief onder ieders aandacht brengen. Dan zijn zij 12,5 jaar getrouwd. We wensen hen met hun kinderen en verdere familie een mooie dag toe en wensen hen bovenal bij voortduur de zegen van onze God.

Van de (oude) kerkenraad
Tijdens de kerkenraad van 11 december hebben we ook de bezinning rond liturgie van de afgelopen periode afgerond door de besluiten vast te stellen. E.e.a. is in voorbereiding en zal binnenkort verder worden geïntroduceerd.

1 Het betreft het branden van een kaars tijdens de samenkomsten van de gemeente. We hebben als kerkenraad (tijdens een eerdere bezinning) en gemeente (tijdens de gemeenteavond) kennisgemaakt met diverse tradities rond de Godslamp (blijvend brandend licht) en de Paaskaars (die tijdens de vieringen brand/wordt aangestoken). Zowel in de kerkenraad als tijdens de gemeenteavond werd hierop breed positief gereageerd en uiteindelijk gekozen voor de zogenaamde ‘Godslamp’. Dat betekent dat wanneer er een passende standaard is gekomen, de kaars door de dienstdoende koster wordt aangestoken en zal branden gedurende de dienst. Het betekent ook dat deze kaars niet op Goede Vrijdag ceremonieel wordt uitgeblazen, hoe indrukwekkend zoiets ook kan zijn, om na de Stille Zaterdag op Paasmorgen een nieuwe Paaskaars te ontsteken. De Godslamp brandt altijd, die blaas je niet uit. Het herinnert ons dat God in Zichzelf licht is en in Hem in het geheel geen duisternis is. Dat licht mogen we -hoe donker de tijd- bij Hem verwachten en vinden.

2 Overlijdens zullen we afkondigen aan het einde va de mededelingen voor de dienst, waarbij we gaan staan. Daar beginnen we a.s. zondag mee. De volgorde wordt dan: mededelingen- verzoek om te gaan staan- afkondigen wie er is overleden-stilte-lied-stil worden voor God (drempelgebed)-votum-groet-gemeente gaat weer zitten.

3 Voorbeden houden hun plaats in het gebed na het zingen na de verkondiging, maar waar voorbede of dankzegging voor wordt gedaan, wordt al tijdens de afkondigingen benoemd. Het hoort bij de mededelingen van de gemeente. Het voorkomt het ‘dubbel noemen’ van eenzelfde opsomming vlak voor en tijdens het gebed. Ook hier beginnen we meteen mee.

4 Verder hebben diverse gemeenteleden aangegeven stiltemomenten belangrijk te vinden in de vieringen. Dat zou dan vooral voorafgaand aan de dienst betreffen. Ook kwam deze vraag met betrekking tot een moment van bezinning en inkeer na de verkondiging. Dat zijn nog weer twee verschillende dingen. Voorafgaand aan de dienst is ook een gegroeide praktijk van elkaar ontmoeten. Dat geeft geroezemoes. Overigens niet heel passend naar de organist toe, om de zorgvuldig uitgekozen muziek als ‘achtergrondmuziek’ op te vatten. Maar we weten ook dat tot in het laatste moment er mensen de kerk binnenkomen. Stilte heeft onzes inziens dan niet het gewenste effect. Wat we zouden willen proberen is dat we telkens via de beamer een aantal minuten van tevoren de gemeente oproepen om stil te worden (terwijl in de consistorie de kerkenraad bid en de organist speelt en wellicht heel kort onderbreekt) en een passend lied wordt gespeeld en de kerkenraad zich bij de gemeente voegt. Een stiltemoment na de verkondiging nemen we niet standaard op in de liturgie. Het is aan de organist om aan te voelen wanneer een wat langer voorspel passend is om de gemeente tijd te geven zich in de gemeentezang te voegen.

5 Tenzij er een dienst is met een bijzonder karakter, zullen voortaan eigen predikant en gastvoorgangers zich houden aan een vaste liturgie, die afwisselend een wetslezing/vermaning bevat (vrij aan het begin van de dienst) en een geloofsbelijdenis (na het zingen na de verkondiging). 
Hopelijk mogen we ervaren dat we met elkaar bewuster de verschillende onderdelen in de dienst -Zijn dienst- gaan meebeleven.
 
(Vernieuwde) kerkenraad
De dienst van afscheid en bevestiging van ambtsdragers en pastoraal werkers ligt weer achter ons. Mooi dat ook in een laatste benoemingsronde Koen Heij, Oude Telgterweg 62, bereid was zijn benoeming tot diaken te aanvaarden. Hoe waardevol dat zo’n groep mensen zich voor zo’n periode intensief voor de gemeente in wil zetten. Dat kunnen we waarderen en respecteren. Ineens kwam daar ook nog de benoeming bij van Arjan Klein, Rietlaan 6, tot voorzitter van de diaconie. Mooi dat hij zich bewogen weet met de thematiek van de diaconie en zich daar op deze manier voor wil inzetten en daarmee ook het geheel van de diaconie wil dienen. We wensen ook hem veel zegen toe. 

Centrale Bijbelkring
Ook in het nieuwe jaar is deze is op donderdagmorgen van 9.30-11.00u en staat open voor iedereen. Dit jaar denken we na over geroepen zijn, n.a.v. het jaarthema. Het blijkt dat we elkaar enorm kunnen bemoedigen om onze roeping vol te houden, wanneer we met elkaar de geloofservaringen delen. Dat is al heel wat bijeenkomsten gebleken. De data en onderwerpen zijn als volgt: 15 januari: H5 Esther, 5 februari: H6 Elia, 26 februari: H7 Timotheüs, 19 maart: H8 Barmhartige Samaritaan. 
Contactpersoon voor deze kring is Klaas Witteveen (k-witteveen@solcon.nl)

Giften
Via Dineke Jonker, 10 euro voor het jeugdwerk
Via Aalt v.d. Kuilen 20 euro voor de bloemendienst
Via Alfred Slofstra 15 euro voor de Avondmaalscollecte van 14-12

Bloemen
14-12-2025     Bernard en Koosje van Baren  
21-12-2025     Eva van den Berg         
25-12-2025     Kroondomein (Kerst)               
28-12-2025     Ank en Rob Nijman    
1-1-2026         Holtrop Hospice         

Vrijwillige Hulpdienst
Voor informatie kunt u terecht bij: Wouter van den Hoek, 06-46073846, woutervandenhoek@icloud.com; Henri Ruitenberg, 06-53632568, mt.ruitenberg@hetnet.nl en Gert Turien, 06-55880128, gturien@yahoo.com

Beamer en kerkbode
Mocht u berichten voor de beamer hebben, wilt u deze dan voor vrijdagavond 18.00 uur sturen naar de scriba via scriba.kc@hervormd-ermelo.nl. Berichten voor de kerkbode mogen hier ook heen gestuurd worden, deze moeten vóór donderdagavond in de week voorafgaand aan de verschijning binnen zijn. 

Studieverlof
12 en 13 januari hoop ik nog weer op Hydepark te verblijven i.v.m. mijn opleiding. Het komt dus goed uit dat ik twee zondagen geen nieuwe dienst hoef voor te bereiden (hoe heerlijk dat werk ook is). Ik hoop de week ervoor ook nog tijd te vinden om me erop voor te bereiden. Hierna volgt nog de afronding van verschillende opdrachten en een afsluitende dag en dan zit mijn studieverlof er weer op voor een tijd. 

Tot slot
We mogen het jaar goed beginnen als Hervormd Ermelo met een beroep dat uitgaat naar ds Treur. Fijn dat hij ook op 11 januari voorgaat en wel in een middagdienst, zo dat ieder erbij kan zijn ook vanuit anderen wijkgemeenten. Dat is net als met de lichtjestoer de dag ervoor: hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Je hoopt dan dat er ook iets vanuit gaat. Dit beroep raakt ook de andere wijken, omdat we elkaar de komende jaren alleen maar meer nodig zullen hebben. Op hoop van zegen. Het is de Heer Die het huis bouwt!
een hartelijke groet,

Ds Marthijn van Leeuwen

Wat kunnen we voor u betekenen?

Als kerk staan wij voor u klaar. Heeft u hulp nodig of wilt u iets doorgeven? Gebruik dan onderstaande keuzebox.
Maak uw keuze
Website ontwikkeling: Exitus ICT